Class of 2018 Grads Named Jacob Albright Scholars

Twenty-nine members of Albright College’s Class of 2018 were inducted into the Society for Jacob Albright Scholars at a ceremony on May 6, 2018.
The Society for Jacob Albright Scholars was established at Albright College in 1982. Seniors who have completed at least half of their course work at Albright and who possess a cumulative grade point average of 3.85 or above by the time they begin their final semester at Albright are inducted as members of the society and designated Jacob Albright Scholars for life.
At the ceremony, Karen Campbell, Ph.D., P. Kenneth Nase, M.D. ’55 Chair and Professor of Biology, told the scholars that they are an inspiration to their teachers and classmates. “You are our leaders both in the classroom and across campus, including your work as tutors and laboratory assistants, as well as through your research and creative achievements. Your motivation and drive come from your heart, and your interest, dedication, curiosity, and perseverance to see any project through to completion are inspiring to your teachers and your classmates.”
Congratulations to Albright’s 2018 Jacob Albright Scholars!
Ryan Aler of Warminster, Md., Accounting
Ean Ammerman of Dushore, Pa., English & Theatre
Casandra Belizaire of Reading, Pa., English & Secondary Education
Lauren Bell of Reading, Pa., Business Administration/International Business & Fashion Merchandising
Sarah Boothman of Lincoln, Del., Biochemistry
Tram Chu of Reading, Pa., Accounting
Adam Dalessandro of Coatesville, Pa., Biology & Physics/Optics
Michaela Dutton of Marcus Hook, Pa., International Relations/Sociology: Criminology
Nicole Forktus of Morrisville, Pa., Communications/Journalism & History
Zachary Griffith of Reading, Pa., Political Science; Classical Studies minor & Legal Studies minor
Michaela Groff of Manheim, Pa., Arts Administration & Theatre; Music minor
Hannah Hartman of Birdsboro, Pa., Biology: Biotechnology track
Justin Hoffman of Hatboro, Pa., Biochemistry
William Holl of Langhorne, Pa., Biology: Pre-Vet track
Misha Holt of Nazareth, Pa., English & Early Childhood Education
Renee Hunsberger of Royersford, Pa., Psychobiology: Behavioral track
Kylie Johnston of Ephrata, Pa., Music Industry Studies
Lindsey Jones of Carlisle, Pa., Fashion: Costume Design track & Art History minor
Dayne Martin of Reading, Pa., Business Administration: Marketing Track
Margaret McDevitt of Reading, Pa., Communications/Public Relations and Advertising & Music Industry Studies
Emma Morrill of Mansfield, Mass., Psychology & Early Childhood Education
Adamaris Muniz Tirado of Reading, Pa., Biology/Evolutionary Studies minor & Marine and Aquatic Science minor
Nathan Rothermel of Leesport, Pa., Theatre
Mingma Sherpa of Elmhurst, N.Y., Business Administration/Management
Samantha Simonelli of Florence, N.J., History & Secondary Education
Garrett Solomon of Freehold, N.J., English & Theatre
Rebekah Turbett of Boyertown, Pa., Psychology: Child Development track and Music minor
Dalton Weller of Mertztown, Pa., Accounting
Yi Zeng of Reading, Pa., Accounting, Economics and Finance & Financial Analyst/Mathematics

Related News